Raporty okresowe: brak SUMA PTU i SUMA BRUTTO – dlaczego?

Raporty okresowe: brak SUMA PTU i SUMA BRUTTO – dlaczego?

Serwis kas fiskalnych, dzwoni telefon: "(...) Proszę Pana, przecież poprzednia kasa fiskalna automatycznie to wszystko drukowała!"

Ale o co tutaj chodzi?

Nasi klienci często zgłaszają nam swoje trudności, związane z brakiem pozycji SUMA PTU i SUMA BRUTTO na raportach okresowych (dawniej zwanych raportami miesięcznymi) drukowanych na ich urządzeniach marki NOVITUS.

Z czego to wynika? 

Niestety jest to kolejny problem, który pojawił się wraz z nowymi homologacjami urządzeń fiskalnych. Obecnie obowiązujące rozporządzenie nie wymienia tych istotnych elementów na raportach fiskalnych.
W związku z tym, podatnicy i księgowi muszą ręcznie sumować poszczególne pozycje z raportu, aby uzyskać informacje, które wcześniej były dostępne automatycznie na wydrukach. Ta zmiana budzi obawy i niejasności, co skłania podatników oraz księgowych do zgłaszania tych problemów zarówno producentom urządzeń, jak i urzędnikom Urzędów Skarbowych.

 

raporty okresowe na kasie fiskalnej

Co dalej? 

Firma Novitus zapowiedziała podjęcie starań aby w kolejnych homologacjach przywrócić te pozycje na raportach okresowych (pojawi się możliwość pobrania aktualizacji aplikacji na urządzeniu). Wydaje się to zasadne, zwłaszcza że w zapisach rozporządzenia widać (na podstawie zwrotu "w szczególności"), że katalog pozycji z raportów okresowych nie jest katalogiem zamkniętym. Tak więc wstawienie dodatkowych pozycji na raporcie nie powinno być uznane za niezgodność z wymaganiami rozporządzeń.
Niestety: do czasu kolejnych rehomologacji programów pracy kas podatnicy czy księgowi sami będą musieli dalej ręcznie sumować pozycje
z raportów.

Na jakiej podstawie?

Obecnie obowiązujące “techniczne” przepisy dotyczące kas fikalnych:
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12.09.2021 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz.U. z 2021 r. poz. 1753).

Infolinia:

Telefon: 33 822 84 21

Email: kasy@tti.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl